امروز

جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۵:۴۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی، هادی ملکشاهی گفت: امسال به پرونده مالیاتی بساز و بفروش‌هایی که پروانه ساخت آن‌ها در سال ۱۳۹۵ و سال‌های پس از آن صادر شده، رسیدگی می‌کنیم و این دسته از مودیان مکلف به تسلیم اظهارنامه تا پایان مردادماه و پرداخت مالیات متعلق هستند.

وی با اشاره به ماده ۷۷ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴، اذعان داشت: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد است.

ملکشاهی اضافه کرد: براساس این ماده قانونی و آیین نامه‌های مربوطه، اشخاص حقیقی و حقوقی که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، مبادرت به ساخت مسکن کرده و جواز ساخت آنها ازیک فروردین سال ۹۵ به بعد صادر شده، در اولین نقل و انتقال ساختمان که از تاریخ پایان کار آنها سه سال نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (۵۹) قانون مالیات‌های مستقیم به میزان پنج درصد ارزش معاملاتی ملک، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ۱۰ درصد به ماخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال بابت ساخت و فروش مسکن می باشند و امسال ضمن رسیدگی به پرونده این دسته از مودیان، از ایشان مالیات قطعی ساخت و فروش مسکن مطالبه می شود.

وی با اشاره به مفاد آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده (۷۷) قانون مالیات‌های مستقیم، اضافه کرد: مالیات علی الحساب پرداختی ساخت و فروش املاک، پس از قطعی شدن مالیات، به حساب پرداختی مودی منظور و مابه التفاوت با رعایت مقررات، مطالبه می شود.

مدیرکل امور مالیاتی لرستان یادآور شد: اشخاص حقیقی و حقوقی که به ساخت و فروش ساختمان مبادرت دارند، مکلف به انجام تکالیف مقرر در قانون، اعم از ارائه اظهارنامه تا روز یکم شهریورماه (برای اشخاص حقیقی) و ارائه اظهارنامه تا پایان شهریورماه (برای اشخاص حقوقی) و پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی است.

ملکشاهی خاطرنشان کرد: بر اساس اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، از سال ۱۳۹۵ به بعد، ساخت‌ و ساز یک نوع کسب و کار تلقی می‌شود و بابت درآمد حاصله مشمول مالیات خواهد بود. بدیهی است مالیات شخص حقیقی مطابق کسب و کار فصل شخص حقیقی (مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی) و مالیات شخص حقوقی، مطابق کسب و کار فصل شخص حقوقی (مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی) تعیین می‌شود.

در ادامه مدیر کل امور مالیاتی گفت: با هماهنگی شهرداری‌های مراکز استان و سامانه‌های اطلاعاتی سازمان، اطلاعات مربوط به مودیانی که شغل آن‌ها بساز و بفروشی است، اخذ شده و ضمن تشکیل پرونده برای این دسته از مودیان، عملیات تشخیص و مطالبه مالیات بر درآمد آنان در دست اجرا است.

وی با بیان اینکه ساختمان هایی که پروانه ساختمانی آنها پس از لازم الاجرا شدن قانون (۱۳۹۵/۱/۱) صادر شده و در بازه زمانی سه سال ازتاریخ اتمام بنا (پایان کار صادره توسط شهرداری ها) به فروش برسند، مشمول مقررات موضوع ماده ۷۷ قانون مذکور هستند، عنوان کرد: این دسته از مودیان، در صورت عدم انجام تکالیف قانونی، از جمله عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا یک شهریورماه سال جاری، مشمول جریمه به میزان ۳۰ درصد که غیرقابل بخشودگی است و همچنین تعلق سایر جرایم از جمله جریمه تاخیر و نیز محرومیت از مشوق‌های قانونی می شوند.

در خاتمه ملکشاهی ساعات کاری کارکنان مالیاتی را برای خدمت رسانی به مویان در روزهای پنجشنبه و شنبه ۱۹ عصر و ساعت کاری خانواده امور مالیاتی را در روز جمعه ۳۱ مردادماه ۱۴ اعلام کرد.
انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد