امروز

شنبه, ۸ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۴:۳۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

.به گزارش همای سعادت ، مریم پورسرتیپ ، در جلسه ی توزیع اعتبارات اجتماعی مناطق حاشیه نشین گفت : یکی از چالش های اساسی در کشورهای در حال توسعه، موضوع حاشیه نشینی است که به نوعی از زندگی اطلاق می شود که با سه شیوه ی رایج زندگی شهری، روستایی و عشایری متفاوت است و ویژگی های اجتماعی و اقتصادی مخصوص به خود را دارد.

وی افزود: حاشیه نشینی بدنبال عواملی از قبیل مهاجرت، کمی درآمد، فقر، بیکاری و عوامل جاذب شهری ایجاد می شود و از آنجاییکه اکثر این گروهها، فاقد مهارت و سواد کافی برای جذب در بازار کار شهر هستند، به حاشیه های شهر روی می آورند.

پورسرتیپ، رواج مشاغل کاذب و غیر رسمی، فقر مفرط اقتصادی، قاچاق کالا و مواد مخدر، سطح نازل آموزش و پرورش، جامعه پذیری ناقص کودکان و نوجوانان، تراکم بالای جمعیت، پایین بودن سطح بهداشت عمومی و سلامت، محدودیت خدمات اجتماعی و رفاهی، وجود خرده فرهنگ های خاص مناطق کوچک، بافت چند قومیتی، اعتیاد و … را از مهمترین پیامدهای زیستی و اجتماعی حاشیه نشینی عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه ، موضوع حاشیه نشینی و مناطق بحرانی و حاد یکی از پنج آسیب اولویت دار مورد نظر مقام معظم رهبری این ، اظهار داشت :
عدم توجه به مناطق کمتر برخوردار می تواند تبعات اجتماعی و امنیتی فراوانی را بهمراه داشته باشد؛ از طرفی توجه جدی به مسائل و مشکلات مناطق حاشیه نشین می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیر گذار بوده که می طلبد همه ی دستگاههای متولی ساماندهی مناطق حاشیه نشین در ستاد بازآفرینی شهری در این خصوص دیدگاه مشترک داشته و ضمن هم افزایی، با تمام توان و احساس مسئولیت به خدمات رسانی در این محلات اهتمام داشته باشند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی ، با اشاره به اینکه سازمان اجتماعی کشور به ساماندهی مناطق حاشیه نشین نگاه ویژه دارد، گفت: امسال مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ، از محل اعتبارات تملک دارایی برای تعمیر و تجهیز اماکن و مراکز اجتماعی و فرهنگی مستقر در مناطق حاشیه نشین ابلاغ شده که از این مبلغ ، ۲ میلیارد تومان ، با محوریت اداره کل آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، کتابخانه ها، کانون پرورش فکری، ارشاد اسلامی و شهرداری و ۵۰۰ میلیون تومان ، برای شهر بحرانی و حاد که بر اساس شاخص های محرومیت اقتصادی و اجتماعی تعیین خواهد شد، اختصاص و با نظر فرماندار این شهر و با محوریت همین دستگاهها هزینه خواهد شد.

وی تاکید کرد : دستگاهها باید بر طبق دستورالعمل ، اقدام کرده و تجهیزات و تعمیرات ، صرفا در اماکن و مراکز اجتماعی و فرهنگی که در سامانه سازمان اجتماعی کشور ثبت شده اند هزینه شوند.

پورسرتیپ همچنین از تشکیل تیم راستی آزمایی، متشکل از نماینده دفتر امور اجتماعی استانداری، دفاتر تسهیلگری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، برای نظارت بر عملکرد دستگاهها در نحوه هزینه کرد آنها ، خبر داد.
انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد