امروز

جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۸:۳۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش همای سعادت از لرستان، امروز بیست و‌نهم فروردین و روزارتش است، این روز را به دلاوران ارتش ایران شادباش می گویم.
با اطمینان می توانیم بگوییم که ارتش ایران یکی از مردمی ترین ارتش های جهان است و جایگاه ویژه ای در دل تک تک ایرانیان دارد.
درسال های اخیر جلوه هایی از ایثارو مردمی بودن این نهاد قدرتمند برای مردم نمایان شد که نشان می دهد ظرفیت آن بسیاربالاست.

درزلزله کرمانشاه«سرپلذهاب» به گفته ی یکی از فرماندهان:«ارتش با تمام قوا، مردانه و شرافتمندانه وارد میدان شد… و دبیر کل صلیب سرخ جهانی که مدتی بعد از زلزله به کرمانشاه آمده بود هم به این نکته اذعان داشت که مردم از اقدامات ارتش بسیار راضی هستند.»

درنخستین ساعات وقوع زلزله این ارتش بود که پناهگاه مردم بی پناه سرپلذهاب شد و جلوه های زیبایی از مردم دوستی و تحقق شعار «ارتش فدای ملت» را به نمایش گذاشت.

کلیپ های زیادی درفضای مجازی هست که آیین بدرقه ی غرورآفرین و عاطفی مردم سرپلذهاب از هنگام خروج نیروهای ارتش را نمایش می دهد:«درود برشرفتان! امام زمان نگهدارتان! خداوند نگه دارتان، …» اشک ها و بغضی که در ته گلوی فرمانده امیرحیدری ماسیده است از صدای آرام ایشان درهنگام خداحافظی با مردم و ابراز احساسات آنان قابل درک است.

پس از وقوع سیل فروردین ۹۸ در بسیاری از مناطق ایران بازاین ارتش بود که بدون رسانه و بدون جنجال و هیاهو به کمک مردم آمد.
حرکت انسانی و مردمی و زیبای یکی از امیران ارتش ایران در وقوع سیل آن گاه که خم می شود تا مادران و پدران پا روی کمرایشان بگذارندو‌سوار کمپرسی شود هرگزاز یادمردم نخواهد رفت این حرکت خود گویای مردمی بودن ارتش است!

این حرکت های زیبای انسانی است که از ارتش ایران یک چهره ای مردمی و وطنی می سازد و خودرا به راستی به عنوان فدایی ملت معرفی می کند.

ارتش جدایی ازملت نیست به آنان عشق می ورزیم از درجه دار تا امیرانشان را به عنوان اعضای خانواده ی خود داریم و روی چشممان جا دارند و به راستی از عشق آنان به «تمامیت ارضی ایران» و حراست و نگهبانی از ایرانیان آگاهیم و به وجودشان افتخار می کنیم.

وقتی نام ارتش به میان می آید ناخودآگاه ذهن ها به سمت دلاوران نیروی زمینی ارتش هدایت می شود حال آن که نیروهای هوایی و دریایی و پدافند هم بخش هایی از ارتش هستند.

متناسب با پیشرفت جهان و دگرگون شدن سرچشمه های قدرت از «زور»و «ثروت» به «دانایی» به نظر می رسد که ارتش هم بهتراست استراتژی نوینی در پیش بگیرد.

دنیا وارد مرحله ی نوینی شده است و اگر دیروز، ارتش ما بیشتر به نیروهای ورزیده و تکاوران و رزمنده های ماهرو آموزش دیده نیاز داشت -که هنوزهم البته دارد- بی شک امروز، ارتش به نیروهای فکری و دارای دانش سایبری نیاز بیشتری دارد.

این روزها می بینیم که یک ویروسی از خانواده ی میکروبیولوژی ها، نظم جهان را به هم ریخته است کارخانه هارا تعطیل، ارتش های بزرگ جهان را مختل و مات، دولت هارا به پت پت و ملت هارا به تپ تپ انداخته است!

درعصردیجیتال جنگ ها و دفاع ملت ها، شکل و هویتی جدید به خود می گیرند نظامیان به زبده ترین کابران با دانش حرفه ای رایانه، تبدیل می شوند و از رژه ی نظامیان به عنوان حرکت های نمادین و تاریخی یاد می شود به نظر می رسد ارتش های جهان یکی پس از دیگری بیش از پیش سایبری می شوند.

مرزهای جغرافیایی کم رنگ می شوند ملت های هوشیار برای نگهبانی از مرزهای فرهنگی و هویت های ملی خود برنامه ریزی می کنند مهمترین چالش بشرفردا در دنیایی که فراتراز مرزهای جغرافیایی می رود، چالش «گزینش» است! گزینش المان ها، نشانه ها، نمادهای فرهنگی ،تاریخی، اسطوره ای، دینی و اخلاقی…
ملت های هوشیار می دانند که بحث تهاجم فرهنگی جای خودرا به تعامل فرهنگی می دهد و میراث های فرهنگی و تاریخی و هویتی شان درمعرض رقابت داشته ها و میراث های ملت های مختلف جهان قرارمی گیرد.

جنگ های آینده بسی خطرناکترو پرهزینه تراز جنگ های کنونی است جنگ سایبری ممکن است تمامیت ارضی یک‌کشوررا هم به سادگی، درمعرض نابودی قراربدهد که البته بحث دامنه داری است..
المختصر!
روز ارتش را به ارتشیان عزیز و همه ی پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران شادباش می گوییم!

علی گودرزیان ع پایدار

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد