کد خبر : 16421
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 دی 1400 - 20:09

مدیرعامل شرکت دانه طلایی بروجرد :

سال ۱۴۰۱، آغاز طرح زنجیره تولید صنعت آبزیان / واسطه ها، مانعی برای کسب منافع اقتصادی

سال ۱۴۰۱، آغاز طرح زنجیره تولید صنعت آبزیان / واسطه ها، مانعی برای کسب منافع اقتصادی

اکوان خواستار قطع دست واسطه ها در صنعت آبزیان توسط مسئولان شد و از آغاز طرح زنجیره تولید صنعت آبزیان در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

محمد رضا اکوان مدیرعامل ،عضو هیات مدیره و سهامدار شرکت دانه طلایی بروجرد که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته تغذیه علوم دام تهران است، از سال ۷۸ کار تولید خوراک آبزیان را با کار کارشناسی کنترل کیفی خوراک در سطح کشور آغاز کرده است.

وی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار همای سعادت ،اظهار داشت: با توجه به علاقه زیادی که به این صنعت داشتم، توانستم از مراجع و منابع خوب علمی و تخصصی این رشته و صنعت، اطلاعات خوبی کسب کنم و در سال ۸۵، از طرف بزرگترین شرکت سازنده ماشین آلات تولید خوراک آبزیان کشور که در آن زمان به نام اسپروت ماتادور معروف بود برای آشنایی با آخرین تکنولوژی تولید خوراک آبزیان با استفاده از دستگاه اکسترودر دعوت شدم.

صرف ۷۰ درصد هزینه‌های تولید و پرورش، برای تهیه خوراک و تغذیه، مانعی برای سودآوری

اکوان افزود: متاسفانه، در آن زمان در کشور، خوراک ماهی قزل‌آلا یا به صورت عام (خوراک آبزیان)، توسط دستگاه پلت آیزر تولید می‌شد که باعث ایجاد گرانول های سنگین و جرم حجمی بالا می شد که در آب غوطه ور بودند و سریعاً کفش نشین می شدند.

مدیرعامل شرکت دانه طلایی بروجرد بیان کرد: ماهی قزل آلا یک ماهی شکارچی است و زمانی که خوراک در حال شناوری و یا غوطه ور شده به عنوان طعمه و یا غذا از طرف ماهی شناخته و استفاده می شود، اگر کف نشین شود متاسفانه آن را نمی خورد و به عنوان پرت غذایی محسوب می شود و با توجه به اینکه ۷۰ درصد هزینه‌های تولید و پرورش، برای تهیه خوراک و تغذیه صورت می گیرد، این امر متحمل ضرر و زیان کلان و سودآوری خیلی ناچیزی در صنعت آبزیان می شود.

وی عنوان کرد: در همان سال، توسط این ماشین‌آلات، توانایی افزایش قابلیت هضم خوراک را در صنعت آبزیان پیدا کردیم و ضمن اینکه یک محصول و یا یک گرانول سبک و شناور به اسم اکسترود توسط دستگاه، قابل تولید بود بعد از کسب اطلاعات و آشنایی کامل با این صنعت، به ایران برگشتم.

اکوان اضافه کرد: خوشبختانه ماشین آلات تولید اکسترود وارد کشور شد و به دنبال آن، صاحب چند مجموعه مدیریت احداث و راه اندازی خط تولید خوراک آبزیان در کشور شدم که از آن جمله می‌توان به کارخانه تولید خوراک آبزیان، بنگاه تعاون زندانیان استان همدان، کارخانه صدف خرم آباد، کارخانه دانه طلایی کمیجان و مشاوره و راه اندازی چندین واحد کارگاهی و کارخانه در سطح کشور اشاره کرد.

احداث کارخانه تولید خوراک دام در شهرستان بروجرد، گامی در جهت رونق بازار داخلی و خارجی

عضو هیات مدیره شرکت دانه طلایی بروجرد با بیان اینکه در نهایت در سال ۹۲، تصمیم به احداث کارخانه تولید خوراک دام در شهرستان بروجرد گرفتیم اظهار داشت: خوشبختانه پس از احداث این خط تولید، بازا در داخل و خارج از کشور رونق گرفت و در حال حاضر، جزء برندهای با کیفیت و معروف کشور شناخته شده ایم که قدرت رقابت را در کشورهای همسایه و با برندهای اروپایی در کشور عراق که از طریق امارات متحده عربی عربستان و برندهای اروپایی وارد کشور عراق شده پیدا کردیم و به کشورهای افغانستان، ارمنستان، گرجستان ، روسیه و با کو خوراک صادر کردیم که با بازتاب و نتایج خوبی مواجه شدیم و بازار رونق گرفت.

اکوان، بزرگترین و مهمترین مشکل این صنعت را تأمین نهاده‌های با کیفیت و با قیمت مقرون به صرفه عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه ورودی و خروجی این صنعت با یکدیگر، تراز و همخوانی ندارد و ما، در تهیه مواد اولیه، به ناچار برای استفاده از نهاده های باکیفیت و مرغوب می بایست به صورت نقدی و با این نقدینگی خوب اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: اما، در فروش محصول با توجه به دوره بیش از ۶ ماهه تا یکساله پرورش ماهی، بایستی قسمتی از چرخه زنجیره از جمله زنجیره مالی و اقتصادی آن را، کارخانجات خوراک آبزیان متحمل شوند، متاسفانه برخلاف خرید نقدی نهاده ها، فروش ما به صورت اعتباری است.

سهامدار شرکت دانه طلایی بروجرد ادامه داد: این موضوع، دستخوش مشکلات خاصی در مسائل مالی و نقدینگی می شود و متاسفانه تورم روزانه، سریع و پرسرعت، قیمت نهاده‌ها در داخل کشور، پس از وصول و برگشت نقدینگی، از شرایط سود اقتصادی منطقی و توجیه پذیری برخوردار نخواهیم بود و اگر هم بخواهیم نهاده ها رابه صورت اعتباری و مدتی خرید کنیم اولا تعداد در بازار بسیار کم است و گاهی مجبور می‌شویم که از نهاده های بی‌کیفیت استفاده کنیم که این موضوع، قطعاً باعث تنزل و مشکلات خاصی در این صنعت و تولید خوراک ماهی می شود.

قطع دست واسطه ها در راستای کسب منافع اقتصادی و سودآوری

او اظهار داشت: اگر سازمان‌ها و ارگانهای ذیربط و متولی این صنعت، در فراهم کردن شرایطی برای دسترسی به منابع خوب نهاده ها در سراسر دنیا برای تولید کننده های داخلی همکاری کنند و دست واسطه ها در این صنعت، قطع شود، شاید بتوان منافع اقتصادی منطقی تری برای کارخانه تولید خوراک آبزیان ایجاد کرد که تولیدکنندگان، با رغبت و انگیزه بهتری در این صنعت بمانند.

مدیرعامل شرکت دانه طلایی بروجرد، از مسئولان ادارات شیلات و دامپزشکی لرستان خواست که در جهت ارائه راهکارهایی برای ترمیم نهاده های با کیفیت، از ورود نهاده ها یا محصولاتی مثل بچه ماهی و در واقع، بیس کاری پرورش آبزیان به صورت نامرغوب و نامطلوب جلوگیری منطقی تری داشته باشند چرا که ورود تخم چشم زده و بچه ماهی های نامرغوب و بی کیفیت قزل آلا و کپور باعث ایجاد بیماری‌های بسیار متنوع و چالش آفرین در این صنعت شده است.

اکوان افزود: برای صادرات، برخلاف واردات، باید حمایت بیشتری از کارخانه های تولیدی برای صادرات این محصولات به کشورهای همسایه صورت بگیرد که متأسفانه، گاهی، عکس این مطلب صورت می گیرد.

وی ضمن تشکر از دکتر زبردست، مدیر کل دامپزشکی استان گفت: خوشبختانه حضور او، باعث ایجاد شرایط بهتر صادرات شده است و خوشبختانه با توجه به اینکه فروش محصولات در صادرات به صورت نقد است، بسیاری از مشکلات اقتصادی و نقدینگی ما برطرف شد که امیدواریم با برنامه‌های ویژه‌ ی وی سایر مسئولان، از شرایط بهتری در آینده برخوردار باشیم.

سال ۱۴۰۱، آغاز طرح زنجیره تولید صنعت آبزیان

سهامدار شرکت دانه طلایی بروجرد، همچنین ضمن تشکر از دکتر بیرانوند، مدیر کل شیلات استان خاطرنشان کرد: با تشویق وی و با توجه به جایگاهی که در این صنعت در سطح کشور پیدا کردیم توانستیم که یک طرح زنجیره تولید صنعت آبزیان را در دفتر تنظیم بازار اداره شیلات تهران زیر نظر دکتر گلشاهی تصویب کنیم و احتمالا در سال ۱۴۰۱، این زنجیره تولید، به این صورت که از مراکز تکثیر بچه ماهی ها تا مزارع پرورش ماهی و به دنبال آن، کارخانه تولید خوراک آبزیان و همچنین صنایع بسته‌بندی و بازار فروش تخصصی در سطح استان و سطح کشور به دنبال خواهد داشت که قطعاً تاثیر به‌سزایی در پیشبرد و پیشرفت سطح کیفی و کمی این صنعت در کشور خواهد داشت.

گزارش ؛فاطمه سعادت راد

انتهای پیام/

 

 

 


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.