امروز

پنج شنبه, ۳ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۷:۲۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش همای سعادت آنلاین ،هادی ملکشاهی به نقل از رییس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت : به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات طبق قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰، آن‌دسته از اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۸ به دریافت حداکثر ۱۸۵ قطعه سکه اقدام کرده‌اند، مشمول مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل هستند.

وی افزود :این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می باشد. بدیهی است با استناد قسمت اخیر تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه ۱۳۹۴/۴/۳۱مالیات اشخاص موضوع این بند که اظهار نامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تسلیم نمایند بر اساس رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده تعیین خواهد شد.

ملکشاهی خاطرنشان کرد: مهلت پرداخت مالیات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا پایان مردادماه سال ۱۳۹۹ است که خریداران مذکور مکلفند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http://tax.gov.ir نسبت به پرداخت مطالبات متعلق به شرح بند(۲) این دستورالعمل اقدام کنند..

وی در ادامه اذعان داشت: پرداخت مالیات بعد از سررسید تعیین شده موجب تعلق جریمه دیرکرد موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی در ادامه گفت: طبق دستورالعمل رئیس کل سازمان امور مالیاتی، میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه براساس تعداد سکه تحویلی طی سال ۱۳۹۸ اعلام شده است به گونه‌ای که تا سقف ۱۰ سکه مشمول مالیات نمی‌باشند.

وی افزود :کسانی که نسبت به مازاد ۱۰ قطعه تا ۳۰ سکه را خریداری داشته‌اند به ازای هر قطعه ۴۰۰هزار تومان مالیات و خریداران مازاد بر ۳۰ قطعه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۵۲۰ هزار تومان مالیات و مازاد بر ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد به ازای هر قطعه ۶۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع را مشمول می‌شوند.

ملکشاهی در ادامه اعلام کرد: در خصوص اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت کامل تا پایان مردادماه سال ۱۳۹۹ ندارند، مالیات تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی لرستان گفت: اشخاصی که در سال ۱۳۹۸ نسبت به دریافت بیش از (۱۸۵) قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام کرده و همچنین صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند؛ مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر پایان مردادماه ۱۳۹۹ هستند.

وی ادامه داد : در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، مالیات قطعی و وفق مقررات قابل وصول می باشد، لذا اوراق قطعی تمامی مشمولین موضوع بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه پس از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مودیان ذیربط ابلاغ خواهد شد.

ملکشاهی در خاتمه اذعان داشت: آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند، اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره یک ماده (۲۱۶) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود.    

انتهای پیام /

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد