امروز

سه شنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۷:۳۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش همای سعادت آنلاین‌،در این جلسه تفاهم نامه ۵۶ پروژه جهش تولید استان بین سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری لرستان مبادله گردید.

در ابتدای جلسه دکتر حسن پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به نحوه تهیه و تدوین برنامه جهش تولید اشاره نمود و بیان کرد: با ابلاغ دستورالعمل برنامه جهش تولید، از اوایل فروردین ماه سال جاری جلسات متعددی با حضور مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی استان به صورت جدی و مستمر در این سازمان برگزار گردید و پروژه‌های پیشنهادی به صورت کامل و تفصیل مورد بررسی قرار گرفتند.

وی افزود: یکی از مهمترین ملاک‌های انتخاب پروژه‌ها علاوه بر افزایش تولید و اشتغال در استان، اتمام و بهره‌برداری از پروژه تا پایان سال ۱۳۹۹بود.

حسن پور تصریح کرد: در نهایت پس از غربال گری اولیه پروژه ها توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، در فاز اول تعداد ۵۶ پروژه با اعتبارمورد نیازی بالغ بر ۱۰۶۸ میلیارد تومان به عنوان پروژه های جهش تولید استان تصویب گردید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به اینکه این پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف صنعت و معدن، آب، کشاورزی، گردشگری، انرژی و…می باشد، اظهار داشت: از مجموع ۵۶ پروژه تایید شده، ۷ پروژه به شرکت آب منطقه‌ای، ۳ پروژه پارک علم و فناوری، ۵ پروژه جهاد کشاورزی، ۲ پروژه راه و شهرسازی، ۲ پروژه شرکت توزیع برق، ۱ پروژه شیلات، ۲۵ پروژه صنعت، معدن و تجارت، ۱۰ پروژه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ۱پروژه بسیج سازندگی می باشد.

وی ، افزود: به منظور منابع مالی لازم جهت اتمام پروژه های جهش تولید، مبلغ ۲۱۷۷۰۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ردیف ۲۹ جدول پرداخت های (مصارف) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مبلغ ۵۲۹۸۹۴ میلیون ریال در قالب کمک‌های فنی و اعتباری به منظور تامین یارانه سود تسهیلات موضوع تفاهم نامه از محل اعتبارات ردیف ۲۹ جدول پرداخت های (مصارف) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مبلغ ۲۰۰۰۰۰میلیون ریال اعتبارات بودجه استانی در قانون بودجه سال ۱۳۹۹، مبلغ ۱۶۶۱۴۸۰ میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش و مبلغ ۴۵۰۷۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات سرمایه ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل در نظر گرفته شده است.

حین پور ادامه داد: همچنین سایر اعتبارات مورد نیاز پروژه های جهش تولید استان از محل آورده بخش خصوصی صورت می گیرد و بدون شک با افتتاح و به بهره‌برداری رسیدن این ۵۶ پروژه می‌توان شاهد رشد اشتغال و افزایش و جهش تولید در استان خواهیم بود.

در ادامه دکتر خادمی استاندار لرستان ضمن تشکر از حضور دکتر پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: پروژه های جهش تولید استان بایستی به صورت ویژه پیگیری شوند و بایستی به گونه ای برنامه ریزی شوند که این پروژه ها تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری برسند.

وی با بیان مسایل و مشکلات پروژه های مهم استان از جمله ساماندهی قلعه فلک الافلاک، راه آهن دورود ـ خرم‌آباد ـاندیمشک، آزاد راه خرم آباد ـ بروجرد ـ اراک، چهارخطه های استان ، پیگیری پروژه های سیل، پارسیلون و … خواستار رسیدگی و رفع مشکلات این پروژه ها شدند.

خادمی در خصوص فرایند تملک حریم قلعه فلک الافلاک بیان داشت: با حمایت جناب آقای دکتر پور محمدی اعتبار و تخصیص به طور کامل و ۱۰۰ درصد به استان داده شد که تخصیص مزبور در حال حاضر موجود است اما برای نهایی کردن تملک حریم قلعه مشکلاتی وجود دارد که صرفا با تصمیمات استانی قابل انجام نیست و قطعا با همراهی و کمک دکتر پورمحمدی این مهم به سرانجام برسد.

در ادامه دکتر پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن خرسندی از حضور در استان عنوان داشت: با توجه به ظرفیت و وضعیت خاص کشور و استان از جمله تحریم های ظالمانه و بیماری کرونا، بایستی استفاده از ساز و کارها و رویکردهایی که باعث افزایش بهره‌وری و تولید می شوند از جمله استفاده از ظرفیت جوانان و شرکت‌های دانش بنیان و همچنین استفاده از ظرفیت فضای مجازی مورد توجه ویژه قرار گیرد و بایستی به گونه ای عمل کرد که عدالت سرزمینی که کل پهنه سرزمین برقرار شود.

وی در ادامه افزود: در ارزیابی عملکرد اقتصاد مقاومتی سال گذشته، استان لرستان یکی از استان های بسیار موفق بودند این عملکرد موفق شایسته تقدیر می‌باشد.

پور محمدی تصریح کرد: استان لرستان اولین استانی بود که برنامه جهش تولید خود را آماده نمود و با همکاران سازمان برنامه وبودجه کشور به جمع بندی رسیده اند، براین اساس تفاهم نامه ای تنظیم شده است که در آن پروژه های جهش تولید استان درج شده اند و به امضا خواهد رسید.

در پایان تفاهم نامه جهش تولید استان بین سازمان برنامه و بودجه کشور با استاندار لرستان امضاء گردید و بین طرفین مبادله شد.
انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد